Tervislik dalmaatsia koera dieet: kuseteede kivide ja allergiate ennetamine

 

Kuseteede kivid ja põletikud on tavalised ja tähtsad terviseprobleemid, mida kõik, kes omavad dalmaatsia koeri (tavakasutuses ka väärnimetus dalmaatslased) ja teisi koeratõuge, kellel on selleks geneetilised eelsoodumused, peaksid mõistma ning jälgima. Õnneks ei vaja oma koera tervena hoidmine võimatut erihooldust. Tegelikult, kuni te järgite kolme tähtsat Dalmaatsia Koera Hoolduse reeglit, on teie koera võimalused elada pikka, tervislikku, haigustest ja valust vaba elu, vägagi kõrged.

 

Nagu mitmed omanikud ja kasvatajad võivad kinnitada, on dalmaatsia koerad imeliselt ainulaadsed koerad, kellel on selline isiksus ja välimus nagu ei ühelgi teisel tõul. Dalmaatsia koerad erinevad teistest koeratõugudest ka selle poolest, kuidas nende ainevahetus toimib „puriinisisaldusega toitude“ puhul, mis kahjuks võib viia kuse- ja/või neerukivide tekkimiseni, eriti isastel dalmaatsia koertel.

Kivid ja kristallid võivad tekkida igas koera kuseteede osas, neerudest ja kusejuhast kuni kõige tavalisema asukohani - põieni. Kivid võivad kergematel juhtudel tekitada õrna ärritust või raskematel juhtudel võivad osaliselt või isegi täielikult blokeerida uriini voolu, tehes urineerimise valulikuks või mõnel juhul eluohtlikult võimatuks.

Lõpptulemusena vajame me dalmaatsia koerte eridieeti mis on madala puriinisisaldusega aga mitte madala proteiinisisaldusega. Madala puriinisisaldusega kõrgekvaliteetne dieet võib olla kasuks nii kuseteedega seotud terviseprobleemide ennetamisel kui ka ravimisel.

Kuigi dalmaatsia koerte ainevahetus on eriline puriinisisaldusega toitude suhtes, ei oma nad ainuõigust kuseteede põletikele ja kividega seotud probleemidele. Teised koeratõud, kellel on eelsoodumus urolitiaasile (kliiniline termin kusekividega seotud terviseprobeemidele) ja sarnastele probleemidele on näiteks beagle, buldog, basset, kokkerspanjel, bichon frise, kääbusšnautser, lhasa apso, kääbuspuudel, yorkshire terjer, taks, newfoundlandi koer, iiri terjer, šoti terjer ja iiri setter.

See artikkel siin keskendub peamiselt dalmaatsia koertele aga dieedinõuanded ( v.a. puriiniteema, mis on omane vaid dalmaatsia koertele) ja koerte tervisenõuanded on kasuks ka teistele koeratõugudele kellel on eelsoodumus kuseteede probleemide tekkimiseks.

Kui kusekivide ennetamine on tõsine terviseküsimus, mida nii dalmaatsia koerte kui ka teiste tõugude omanikud peavad mõistma ja jälgima, siis oma koera terve ja õnnelikuna hoidmine ei vaja palju erihooldust. Kuni te järgite Kolme Dalmaatsia Koera Hoolduse Kuldreeglit, on teie koera võimalused elada pikka ja tervislikku valu- ja haigustevaba elu, vägagi kõrged.

 

Vaatame siis neid „dalmaatsia koerte reegleid“ lähemalt: 

 

1.      Tervislik madala puriinisisaldusega dieet

2.      Palju värsket vett

3.      Tihe ja regulaarne liikumine

Tervislik dalmaatsia koera dieet

Kvaliteetne ja looduslik toit ilma kunstlike lisandite ja säilitusaineteta on tähtis kõikidele koertele olenemata kujust, suurusest ja tõust aga eriti tähtis on see sinu dalmaatsia koerale. Tänu nende unikaalsele ainevahetusele, mis puudutab kusihapet ja sellest tulenevale geneetilisele soodumusele kusekivide tekkeks, vajavad dalmaatsia koerad sellist dieeti, mis oleks rikas proteiinide aga madal puriinide poolest.

Ideaalne dieet dalmaatsia koerale on selline, mis on madala puriinisisaldusega (teatud toiduainete komponendid-peamiselt loomsetes proteiinides – mis muutuvad kehas kusihappeks), mõõdukas kõrgekvaliteetsete proteiinide poolest (ja ilma madalakvaliteediliste proteiiniallikateta), kõrge komplekssüsivesikute sisaldusega (täisteratooted, puuviljad ja madala puriinisisaldusega köögiviljad aitavad kehal vabaneda liigsest kusihappest), madala rasvasisaldusega (rasv hoiab kusihapet neerudes), sisaldab vähe mittevajalikke täiteaineid (toiduained mis on vähese toiteväärtusega ja suures osas lihtsalt teevad su koera väljaheited suuremaks) ja on vähese soolasisaldusega.

See ideaalne tasakaal dieedis aitab tõsta aluselise uriini taset ja hoiab kusihapet kontrolli all. Kui see dieet tundub tuttav siis seetõttu, et madala puriinisisaldusega dieedid dalmaatsia koertele sarnanevad nendele dieetidele, mida soovitatakse inimestele kes kannatavad sapi- või neerukivide käes.

Lisaks, kuna mõned dalmad on allergilised mitmete jahude ja teraviljade suhtes nagu soja, mais ja nisu, siis peab nende võimalike toiduallergeenide suhtes ettevaatlik olema kui panna kokku personaalset dieeti oma dalmaatsia koerale. Toidulisandid nagu kaaliumtsitraat (kaltsiumoksalaatkristallide ennetamiseks) ja naatrium bikarbonaat (tsüstiinkristallide ennetamiseks) on samuti kasulikud koertele kellel on olnud või kellel on geneetiline eelsoodumus neeru ja/või kusekividega seotud probleemideks.

Ja lõpuks, ärge unustage, et maiustele, millega sa oma dalmaatsia koera premeerid, tuleb pöörata samasugust tähelepanu nagu kogu dieedile. Mitmedki maiused sisaldavad endas ebatervislikult kõrget puriinide kombinatsiooni nendes kasutatud rupskite, pärmi, säilitusainete, lisasoola ja mittevajalike täiteainete näol. Väldi niipalju kui võimalik toidujäänuste andmist kuna nende kõrge puriinisisaldus ning üleliigne soola-annus võib tõsiselt mõjutada su dalmaatsia koera uriini pH-taset ja viia kivide moodustumiseni.

Vääriti mõistetud madala proteiinisisaldusega dieedi müüt

 

Tavaline viga mida paljud dalmaatsia koerte omanikud ja kasvatajad teevad on see, et nad panevad puriinid ja proteiinid ühte patta ja selle tulemusena kuuleme tihti ebaõiget arvamust selle kohta et dalmaatsia koertele on vaja madala proteiinisisaldusega dieeti. Tegelikult on asja võti kõrge puriinisisaldusega ainete minimaliseerimises nagu nt siseorganid (neerud, maksad jms) ja ulukiliha, samal ajal tagades proteiinide, süsivesikute ja rasva tasakaalustatud komplekti.

Koerad saavad toota vajaminevaid puriine teistest dieedi koostisosadest nii, et selleks, et vähendada kivide moodustumise võimalikkust on nii kindel kui hädavajalik minimaliseerida dalmaatsia koera toidus olevat puriinitaset. Mis aga on täiesti ebatervislik, on dalmaatsia koera dieedis proteiiniannuse vähendamine äärmiselt väikeste kogusteni mida teevad mitmed dalmaatsia koerte omanikud ja kasvatajad kes järgivad aegunud ja vääraid koerte toitumispõhimõtteid.

Mõned dalmaatsia koertele mõeldud dieedid soovitavad anda kuni 5% liha ja 10% köögivilju, õnnetu soovitus, mis võib tihtipeale viia mitmete tervisehädadeni, sh kehv karv, nahaallergiad (kõõmane, sügelev nahk), energiapuudus, kõikuv kaal ja pidev nälg ning puudujääkideni toiteainetes nagu nt tauriinipuudus (elutähtis aminohape mida saadakse kvaliteetsetest proteiiniallikatest), oluliste rasvhapete puudus, tähtsate mineraalide nagu magneesiumi ja seleeniumi puudus ning vajalike vitamiinide nagu E ja B vitamiini puudus.

Isegi mõni veterinaaride poolt väljakirjutatud dieettoit mida soovitatakse kive moodustavatele dalmaatsia koertele ja teistele koeratõugudele on lähemal eeltoodud äärmusele kui tervislikule ja tasakaalustatud dieedile. Näiteks Hill's Prescription Diet u/d toidus on vaid 8% proteiini (kusjuures esimeses kuues koostisosas pole ühtegi peamist proteiiniallikat!) ja Royal Canin URINARY SO sisaldab ainult 12% proteiini (kusjuures peamised proteiiniallikad on madala kvaliteediga liha ja kana subproduktid).

Halvakvaliteedilisi ja/või kõrge puriinisisaldusega proteiiniallikaid leiab pidevalt koeratoitudes, mis kasutavad loomseid subprodukte. Need subproduktid on sellised peenestatud, hakitud ja puhastatud rümba osad nagu kaelad, jalad, arenemata munad, luud, pead ja siseelundid ning on mitmetel juhtudel saadud "4-D" lihast – loomad mis on toodud töötlemiseks kui "Dead (surnud), Dying (suremas), Diseased (haiged), või Disabled (vigased)."

Kuna sa ei tea kunagi mida sa täpselt saad loomsetest subproduktidest, siis võib arvata et sellest kannatab ka toidus sisalduva proteiin kvaliteet. Loomsed subproduktid on põhjusega odavad. Kahjuks on loomsed ja kana subproduktid osaks mitmetes dieetides sh ka mitmetes esmajärgulistes ja veterinaaride poolt väljakirjutatud dieettoitudes. Näiteks kaks peamist proteiiniallikat Royal Canin URINARY SO toidus on loomsed subproduktid ja kana subproduktid.

 

Dalmaatsia koerte eridieedid: veterinaari väljakirjutatud vs. parimad

Eridieedid, mida veterinaarid sageli dalmaatsia koertele ja teisele kive moodustavatele koeratõugudele välja kirjutavad sisaldavad Hill's Prescription Diet u/d või k/d või Waltham's Royal Canin URINARY SO eritoite. Samuti võidakse välja kirjutada eridieete mis toimivad neerupuudulikkuse vastu. Näiteks IVD Select Care Modified for Chronic Renal Failure (CRF), Purina Canine NF (Kidney Function), ja Eukanuba Veterinary Diets' Early Stage Kidney Formula.

Kui su veterinaar soovitab või kirjutab välja ühe eeltoodud toitudest, siis peaksid mõtlema mõningatele aspektidele enne kui vahetad toitu. Esiteks ja kõigepealt vaata hoolikalt nii nende toitude koostisaineid kui ka nende analüüs kuna paljudes nendest toitudest kasutatakse madalajärgulisi proteiine (mitte täis looma- ja kanaliha, loomade siseorganid jms) või nende esimesed kuus koostisosa ei sisalda proteiine. Suur osa veterinaaride poolt väljakirjutatud dieettoite sisaldab keemilisi säilitusaineid, puriinirikast pärmi, lisasoola, maisi ja maisitooteid peamiste koostisosadena (mittevajalikud täiteained koeratoidus) ja/või võimalikke allergeene sojakiudude ja maisitoodete näol.

Siis on muidugi ka rahaküsimus. Mõned neist spetstoitudest maksavad ca 25 EEK päevas 20 kg koera kohta võrrelduna 11 EEK-ga parimate tervislike koeratoidusarjade suhtes.Lisaks ei suhtu paljud koerad nendesse eritoitudesse positiivselt-mis pole ka ime arvestades, et paljudes neis on liiga vähe proteiine – ja vajavad söömisele ahvatlemiseks lisandina lihakastmeid (mis võivad olla puriinirikkad) või maiuseid.

Sellele vastupidiselt on mitmed uuemad teaduslikult väljatöötatudparimad ja tervislikumad koeratoitude sarjad just sobilikud dalmaatsia koertele kuna pakuvad samuti toitvat ja tasakaalustatud toitumist, mis võib olla abiks kuseteede kivide ja probleemide ennetamisel ja/või ravil.

 

Puriinidest lähemalt

Puriinid on osa nii meie kui ka loomade ja taimede geenide keemilisest struktuurist. Siiski on mõningad toiduained, mis sisaldavad kontsentreeritud määral puriine ja mis võivad tekitada dalmaatsia koertel uraatkivisid. Kuna koeratoitude tootjad ei ole kohustatud märkima oma toitudes puriinisisalduse määra, peab seda teema tarbija.

 

Allpool on näidisnimekiri madala, mõõduka ja kõrge puriinisisaldusega toiduainetest:

 

"Rohelise tule“ puriinid. Järgnevad toiduained on peaaegu puriinivabad ja neile on antud „roheline tuli“ kasutamiseks kivide tekkeks eelsoodumust omavate koerte toiduks ja maiuseks:

 • Pärmivabad täisteraleivad ja teraviljatoidud
 • Suurem osa köögivilju sh kartulid (vt erandeid allpool)
 • Puuviljad (väldi happelisi tsitrusvilju)
 • Pähklid (sh maapähklivõi)
 • Pasta
 • Munad
 • Juust
 • Piim
 • Või

"Kollase tule" puriinid. Järgmised toiduained on mõõduka puriinisisaldusega ja nad võivad sisalduda kive moodustavate koeratõugude toidus. Suurem osa või isegi kogu su dalmaatsia koera proteiiniannus peaks tulema siit nimekirjast, mitte järgmisest „Punase tule“ puriinide nimekirjast.

 • Enamus linde sh kana ja kalkun
 • Kala ja koorikloomad (vt. erandeid allpool)
 • Lammas, siga ja loomaliha
 • Kaer ja kaerajahu

"Punase tule“ puriinid. Järgnevad toiduained sisaldavad väga suurel määral puriine ja neid peaks vältima niipalju kui võimalik et ennetada kivide tekkimist:

 • Siseoranid – neerud, maksad, ajud, südamed, harknäärmed jne.
 • Ulukiliha nagu hirveliha, metspart ja metshani
 • Kõrge puriinisisaldusega mereannid – sardiinid, makrellid, teokarbid ja kammkarbid
 • Kõrge puriinisisaldusega köögiviljad – lillkapsas, spinat, herned, seened ja kaunviljad (erinevad oad ja läätsed)
 • Pärm (sh.õllepärm)
 • Lihakastmed

Palju värsket vett

Kusekivid tekivad kergemini kontsentreeritud, happelises uriinis ja kui tervislik söögidieet, mis aitab tekitada aluselist uriini on esimene samm, siis teine samm on aidata säilitada oma koera uriini neutraalse ja võimalikult lahjendatuna andes oma dalmaatsia koerale iga päev palju värsket vett juua. See tähendab et värsket vett peaks olema mitmes kohas majas ja õues ja koeral peab olema jooginõudele kerge ligi pääseda.

Kui su dalmaatsia koer vajab väikest suunamist, et palju juua siis kasulik soovitus on lisada ¾ kuni 1 tass vett tema kuivtoidule. Lisades vett just enne kausi etteandmist (vastupidiselt sellele et lasta toidul vees kaua aega paisuda) aitab anda su dalmaatsia koerale piisavalt vedelikku ja samal ajal tagada talle ka kuivtoidu hambaid puhastav ja igemeid tugevdav toime.

Sa saad tõsta oma dalmaatsia koera veetarbimist ka andes talle suure veesisaldusega purgitoitu aga siis kaotad sa kuivtoidu hambaid puhastavates omadustes ja kulutad tarbetult purgi peamiselt veest koosnevale sisule.


Liikumine, liikumine ja veelkord liikumine

Lisaks sellele, et pöörata erilist tähelepanu oma koera dieedile ja aidata vähendada uraatkivide teket hoides pidevat värsket vett saadaval, on samuti tähtis kindlustada, et su dalmaatsia koeral on regulaarne ja pidev võimalus urineerida, mis takistab uriini kogunemist põide ja ananb kividele vähem aega tekkimiseks. See tähendab seda, et su dalmaatsia koeral peab olema võimalus urineerida kohe hommikul või enne, kui sa tööle lähed, võimalusel iga 4 tunni tagant päeval ja enne magamaminekut.

Parim viis kindlustamaks, et su dalmaatsia koer urineerib piisavalt päeva jooksul, on tagada talle regulaarne ja pidev liikumine, kas siis rihmastatud jalutuskäikudena, sörkjooksuna terviseradadel, mänguna koerteväljakul või lihtsalt oma tagaõues möllamisena. Ainult pidage meeles, et dalmaatsia koerad on „inimese koerad“, kes vajavad tähelepanu ja seltskonda. Mõned koerad on täiesti rahul oma eluga õues aga teil on väga raske leida dalmaatsia koera kes sooviks seda teha, vähemalt mitte ilma oma omanikuta kes tahaks seda õueelu nendega jagada.

Liikumine on samuti viis kuidas aidata koeral säilitada ideaalkaalu. Üleliigne kaal raskendab tähtsate organite sh. põie tööd ja võib viia mitmete terviseprobleemideni. Ja mitmed uuringud on sidunud ülekaalulisuse suurenenud riskiga mitmete vähiliikide sh ka põievähi tekkimiseks.

Milline koeraomanik ei teaks kuidas dalmaatsia koer armastab avarustes joosta ja põlluhiiri taga ajada? Aretatuna vastupidavaks ja elujõuliseks, on dalmaatsia koerad liikumisentusiastid ja eriti pikamaajooksu koha pealt. Ammu enne seda kui „tuletõrjekoerad“ hobuste poolt veetud tuletõrjemasinaid kaitsesid, pakkusid dalmaatsia koerad kaitset rändhõimudele nende pidevatel rännakutel.

Sinu kui vastutustundliku koeraomaniku kohustus on seda traditsiooni dalmaatsia koerte jaoks säilitada – sellest sõltub sinu koera tervis ja õnn.

Mida ma peaksin tegema kui ma arvan et mu koeral on kusekivid?

Kuigi Kolm Dalmaatsia Koera Hoolduse Kuldreeglit peaksid suures osas elimineerima võimaluse et su koer kannataks kusekivide all (ja sina võimaliku lõikuse kulude all), siis kui sa ikkagi kahtlustad et su dalmaatsia koer kannatab kividega seotud terviseprobleemi käes, on allpool toodud mitu sümptomit mida peaksid silmas pidama:

 • Verine uriin
 • Raskused urineerimisel (pingutab urineerida)
 • Tihe urineerimine aga väikestes kogustes (v.a. muidugi märgistamine)
 • Hägune aine mis tekib koera uriini

Kui te märkate oma koeral kivide moodustumise sümptomeid, viige ta koheselt veterinaari juurde. Kui kivid avastatakse varakult, väldite tulevikus kirurgilist lõikust. Sellisel juhul saab kivid meditsiiniliselt lahustada ja põletikke saab ravida antibiootikumidega. Tervislik dalmaatsia koera dieet aitab sel juhul takistada kive suuremaks kasvada ja uusi tekkimast.

Raskemad kusekivide juhtumid nõuavad kirurgilist sekkumist, kuid lõikuse õnnestumise protsent on väga kõrge ja kordumist saab vältida kohaldades tervislikku madala puriinisisaldusega dieeti , hoolitsedes selle eest et su dalmaatsia koer saab palju vett juua ning regulaarselt ning pidevalt urineerida.

Autor: Forrest S.

 

* Tõlgitud internetileheküljelt http://www.aplus-flint-river-ranch.com/article-healthydalmatiandiet.php. Tõlkest on välja jäetud Flint River Ranch toitudega seonduv jutt kuna Eestis neid toite hetkel ei müüda.

** Käesolev kirjatükk on mõeldud dalmaatsia koerte omanikele lugemiseks ja väikese mõtlemisainese saamiseks. MITTE MINGIL JUHUL ei asenda see artikkel loomaarsti abi ja soovitusi. Kui teie koeral on terviseprobleeme siis tuleb temaga ikkagi pöörduda arsti poole!

*** Dieedi all on siin mõeldud kindlate reeglite järgi toimivat eritoitumisprogrammi.