ARTUSE UUDISED 2010


15. 08. 2010 Artuse tütar Zabavan J'adoré "Jado" oli Soomes, Raisos toimunud rahvuslikul näitusel Tõu Parim Kutsikas! Enne seda oli Jado harjutanud match showl 03. 08. 2010, kus ta oli punaste kutsikate teine! Palju õnne kasvatajale Nina Lainele kennelist Zabavan ja Jado omanikele!!! Olen väga oodanud Artuse Soomes elavate kutsikate näitusedebüüte ja uudiseid nende kohta, sestap olin väga rõõmus kui lugesin nii Jado kui ka Jurjevi edust ja tegemistest. Ootan huviga nende ja nende õdede-vendade edasisi saavutusi! 

Zabavan J'adoré TP kuts Raisios
(foto kenneli Zabavan kodulehelt)

08. 08. 2010  Rahvuslikul näitusel Poolas, Legnices oli Artuse tütar God's Grace From Sacred Garden "Grusha" CWC (klassi võidusert), Parim Emane ja Tõu Parim!!! Mul on väga hea meel saada selline rõõmustav uudis. Veel kaks reisi Poolasse ja Grusha on Poola tšempion! Suurepärane, et nii paljud Artuse lapsed hakkavad vaikselt maailma avastama! Palju õnne kasvatajatele ja omanikele Irina Andreevale ja Olena Moskalenkole!  

God's Grace From Sacred Garden TP Legnices
(foto: Olena Moskalenko)

27. 07. 2010 Artuse poeg Soomest Zabavan Jurjev osales oma 8. match showl ja oli BIS3! Jurjev on nime saanud Artuse sünnilinna Tartu slaavipärase nime järgi, kuna Zabavani kennelis on kombeks võtta nimed slaavi keelest ja minu sooviks oli, et ühele kutsile saaks nimeks midagi Eestiga seonduvat. Jurjevil on üks silm sinine kuid ta ei ole lasknud ennast sellest segada vaid näitab kõigile, et ametlikud näitused pole ainsad tegevusalad, mida dalmaga võib harrastada ja miski ei takista ka iludusvõistlustel edu saavutamast!!! Kaheksast match showst an Jurjev alati olnud klassipaigutusega ja neljal saanud ka BIS kohale!!! Oleme tema üle väga uhked ja õnnitleme kasvatajat ja omanikke!

Zabavan Jurjev BIS3
(foto kenneli Zabavan kodulehelt)

25. 07. 2010 Artuse tütar Gloria In Excelsis Deo From Sacred Garden "Luna" reisis Venemaale ning osales rahvusvahelisel näitusel Kurskis. Luna tulemus oli suurepärane - Parim Emane ja CACIB konkurentsis ühe Venemaa tuntuima dalmaga Flinkvild Brandy Cup, kes oli TP ja hiljem ka BIS! Selle tulemusega sai Lunast Venemaa tšempion! Lunat näitas tema omanik Svitlana Krezub, kes on andekas ning tunnustatud händler ning tegeleb ka teiste tõugude näitamisega. Palju õnne Svitlanale ja kasvatajatele!!! 

TP ja BIS 1 Flinkvild Brandy Cup koos omaniku Gennadi Gadijeviga ning CACIB emane
Gloria In Excelsis Deo From Sacred Garden koos omaniku Svitlana Krezubiga

11.07.2010 Peale Räpinat sõitsime Tartusse, kus ööbisime hotellis Manderley. Järgmisel päeval oli Ülenurmel samuti rahvuslik näitus, kus osales tervenisti 5 dalmat :) Arts oli seekord PI-2, veteran Inky Gipsy Enzo järel. Kohtunik Iuza Beradze Gruusiast pani Artsule pahaks tema väidetavalt liiga tumedaid silmi, mis suutis mu nii pahviks lüüa, et ei suutnud isegi kurvastada sellise ebaedu üle :) Arts tegi taas koostööd Maarjaga, kes sai taas temaga superhästi hakkama ja andis nende koostööle ka tulevikulootust. Ootan huvi ja rõõmuga järgmisi näituseid!


10.07.2010 Artus osales Räpina rahvuslikul näitusel. Otsustasin sinna minna kuna hindama pidi Attila Kelemen Rumeeniast - see kohtunik, kes viis Artsu tema ühe suurima triumfini - RÜP I kohani ja Rändkarikani Eesti Võitja 2006 näitusel. Kahjuks aga hr Kelemen kohale tulla ei saanud ja hindas asenduskohtunik Svein Bjarne Helgesen Norrast. Tegemist oli meie karjääri ühe kergema näitusega - kohal oli vaid 2 dalmat ja Arts oli ainus isane :) Teine dalma oli Artsu emapoolne pooltädi Alderisland Darling Daisy. 

Olin enne neid näitusi otsustanud, et annan oma mitte just sportlikule isiksusele veidi puhkust ning palusin Artsu näitama 2009 aasta Juuniorhändlerite Eesti meistri Maarja Kalma. Maarja on  üks tunnustatumaid noori händlereid Eestis ja tema saavutusi võib vaadata tema kodulehelt. Kuna Maarja polnud enne dalmaatsia koera näidanud, oli Räpina rahulik näitus hea koht harjutamiseks ja nõksude tundmaõppimiseks. Samas meeldis mulle väga see kontakt, mille Maarja Artsuga saavutas - esimest korda nägin, kuidas Arts, kes tavaliselt tüdib peale klassiringi ja hakkab tolatsema, seisis päeva teisel võistlusel jätkuvalt üle 30-kraadises kuumuses rahulikult ja vaatas Maarjale kenasti silma. Maarja tegi Artsuga ka meie poisi debüüdi juuniorhändleri võistlustel kus sai oma vanuseklassis IV koha! Viimane pingutus oli rühmavõistlus kus Arts sai II koha. Minu arust tubli tulemus täiesti põrgulikult palava päeva kohta. Vahepeal käisime Artsuga jalutamas Räpinas ja imetlesime selle väiksese koha ilu ning kohaliku mõisa vapustavat roosiaeda.

Arts RÜP II Räpinas koos Maarja Kalmaga

25.06.2010 Maailma Võitja 2010 näitus Taanis Herningis. Artuse tütar Gratia Plena From Sacred Garden "Pita" osales oma elu teisel Maailma Võitja näitusel. Eelmisel aastal oli Pita juuniorklassis teine nii MV näitusel kui ka erinäitusel. Sel aastal osales Pita noorteklassis ja tema tulemuseks oli tubli III koht klassis. Kahel erinäitusel Pita kahjuks osaleda ei plaaninud. Siiski on tegemist väga hea tulemusega ja näitab Pita stabiilset arengut ja konkurentsivõimelisust maailmaklassi näitustel! Palju õnne Pita kasvatajatele Alena Moskalenkole ja Iryna Andreevale ja tema kaasomanikule ja händlerile Anastasia Nosovale.

Samal päeval tegid ajalugu Eesti dalmad - Eestis aretatud isane koer Alphadirato Future Brand "Brandy" oli esimese Eesti dalmaatsia koerana Maailma Võitja näitusel Tõu Parim ja samal päeval ka Rühma Parim! Brandy võitis ka Eukanuba World Challenge Euroopa eelvooru! Palju õnne kasvatajale ja omanikule Leelo Ratasele!!!

19.06.2010  Rahvuslik näitus Belaya Tserkovis Ukrainas  - Kevin SERT, TP, RÜP III! Õnnitlused!

12.06.2010 Rahvuslikul näitusel Ukrainas Tšerkassis oli Artuse poeg Guide To Estonia From Sacred Garden "Kevin" TPJ, TP ja RÜP III! Kevin on nüüd kolmas Ukraina Juuniortšempion Artsu esimesest pesakonnast! Palju õnne Kevini kasvatajatele ja omanikele! Kevin peab nüüd näitama juba oma lastele eeskuju :) 

12. - 13. 06. 2010    Artus osales 2xCACIB näitustel Lätis Ozolniekis. Jälle ühed spontaanselt kirjapandud näitused. Ei saanud öelda, et Arts väga tagasi vormis oleks veel olnud kuid otsustasime siiski minna. Läti on lähedal ja pealegi lubasin empsile, et ta saab oma sõbranna kaasa võtta ja Riia linna peale möllama minna. Viisime nad Riiga hotelli ära ja sõitsime ise Artsuga Ozolnieki linnakesse ca poole tunni sõidu kaugusel Riiast. Arts oli näituseplatsile saabudes kohe tagasi talle omases elemendis - kõikide järjekorras seisvate koertega oli vaja suhelda ja laiata. Paar meetrit enne vetkontrolli oli vaja hunnik teha, et ma peaksin selle üles korjama ning tuikuma vetkontrolli raske seljakoti, üle õla heidetud telkpuuriga, hoides ühes käes koera, teises dokumente ja üritades kuidagi s***kotiga žongleerida. Olles läbinud takistusriba ja suutnud kotikese kusagile prügikasti sokutada selgus, et Arts tahab kogu näituseplatsi üle vaadata...KOHE! Lõpuks saime omale koha, puuri püsti ja koera puuri. Pfff...ja seda ei peeta ikka veel spordiürituseks :D

Neljast registreerunud isasest koerast olid kohal kolm - Arts ja kaks Läti koera samast pesakonnast. Ringis selgus koheselt, et mu händlerioskused on vahepeal rooste läinud ja samas anti ka väärtuslik praktiline õppetund, mida ma siiani väga kõrgelt hindan :) Nimelt mida teha situatsioonis, kus ühise jooksuringi lõppedes ja seisma jäädes keeratakse sinu ees olev koer ninaga vastu sinu koera ja tagumine koer tuuakse nii lähedale kui võimalik ja palvetele üks koer ümber keerata ja teine veidi tagasi võtta absoluutselt ei reageerita. Arts muidugi reageeris sellise asja peale kohe mitme eest. Ka veel järgmisel päeval ärritus ta tugevalt kui nägi ringis jälle samasid nägusid. Meie mõlema päeva tulemus oli CH 1/2, res-CACIB, BM-2 + eelnimetatud hindamatu õppetund. 

Ööbisime Riia äärelinnas asuvas hotellis BEST. Pühapäeval saime reisikaaslastega kokku Riia turu juures ja läksime ka sinna uudistama. Ostsime kaasa värskeid ja magusaid maasikaid, kirsse, värsket kartulit ja kukeseeni, talujuustu ning mereannikokteili. Järgmise nädala menüü oli meie majas suures osas kukeseenekaste kartulitega ja pasta mereandidega :). Arts sai hunniku kanajalgu krõbistada - just just, need varvastega osad. Meil kahjuks neid ei müüda aga Artsule olid nad tõeline delikatess :).

 08.06.2010 Märtsis Venemaa ja lähiriikide suurimal näitusel Euraasia 2010 ca de bou'sid ning dalmaatsia koeri hinnanud Taimaa kohtunik hr. Peerapong Pisitwuttinan on kirjutanud artikli oma muljetest ja eriti talle väga meeldinud Ukraina kenneli From Sacred Garden koertest Taimaa koerteajakirjas "Lang-Sud-Leang" ehk  "Lemmikloomakeskus". Hr. Pisitwuttinan kirjutab artiklis eraldi sellest kuidas talle meeldis From Sacred Garden kenneli ca de bou Odysseus R.J. Osanna "Odys" tüüp ning kui eredalt paistis silma näitusel Artuse tütar  Gratia Plena From Sacred Garden "Pita". Hr. Pisitwuttinani kiitus Pitale on seda väärtuslikum, et tegemist on kauaaegse FCI VI rühma hinnanud kohtunikuga, kes ise kasvatab beagle'id.  Mul on hea meel näha, et Artsu lapsed saavad tunnustust ka nii kaugel maal!

Alumisel vasakul fotol hr. Peerapong Pisitwuttinan koos From Sacred
Garden kenneli omanike Alena Moskalenko ja Iryna Andreevaga ja all
paremal Iryna Andreeva koos Odysega ja Anastasia Nosova Pitaga

06.06.2010 Täna oli VI rühma näitus Tallinnas, mida korraldas meie oma dalmaklubi. Eelmise aastal oli Arts seal VSP ja sel aastal oli talle osalemine kui eelmise aasta parimale Eesti dalmaatsia koerale tasuta :) Sellegipoolest oli eelpooltoodud põhjustel meie esinemine suht nõrk ja tulemus sama st klassis III koht. Aga Arts näitas üles aina rohkem paranemise ja elavnemise märke ja ma oleksin talle selle eest ise karika ja roseti andnud :) Näitus lõppes vihmasabinaga, mis meid autosse ja koju peletas. Kõikidele klassis kohale saanutele oli välja pandud väike kingikott ja Artsul oli seal väike pehme piiksuv pall, mis on siiani tema lemmikmänguasi kodus :)

05. 06. 2010 Artus osales Eesti Võitja 2010 näitusel Tallinnas. Kõhklesin kaua, kas ma üldse temaga sinna lähen, kuna vahetult enne seda tekkis tal süljenäärmepõletik ja peale selle, et neelamine ja söömine oli valus ning häiritud, paistetas kael ka veel üles ning näituserihma kasutamine oleks olnud raskendatud. Kuigi tegemist on Eesti tähtsaima näitusega, on minu jaoks siiski esmane Artsu tervis ja otsustasin, et kui vähegi on näha, et ringis viibimine talle ebameeldiv on, siis ta sinna ei lähe. Arts siiski paranes näituse ajaks suhteliselt ära ning läksime siiski ringi. Tulemuseks oli tšempionklassi kolmas koht. Ei saa tulemuse üle kurta, arvestades ka seda, et kohtunikuhärra lasi just meil rekordiliselt palju ringe joosta ja siinkohal olin mina see, kes alla andis :) Samas oli vahva jälle üle hulga aja teisi dalmaomanikke näha. Nina Laine Soome kennelist Zabavan, kus Artsul teine pesakond sündis tõi meile ka kingituse - kaks tassi Artsu kutsikate ühispildiga (selle leiate kui siinset lehekülge täitsa alla kerite) - väga armas ja originaalne kingitus! Aitäh, Nina! Peale näitust läksime Artsuga grillima ja mul oli hea meel näha et peale kahte nädalat loidust, palaviku ja valuga võitlemist hakkas Arts jälle vaikselt mängima ja tolatsema :)

26. 05. 2010    Artus on nüüd vanaisa! Artuse pojal Guide To Estonia From Sacred Garden "Kevin" ja tema pruudil Baffi Besti Dolly Volshebnyi Mir sündisid Ukrainas 2 poissi ja kaks tüdrukut! Palju õnne kasvatajatele ja uhketele vanematele. Soovime kutsidele palju õnne ja edu!

24.05.2010 Briti Dalmaatsia Koerte Klubi kodulehel on avaldatud Cruftsi kriitika ja kirjeldused. Kohtunik on suurt tähelepanu pööranud välimikule sh peale ja liikumisele. Nii pea kui ka liikumine olid ka Artsu juures need, mis pani ta kohtunikule meeldima ja mille eest ta klassis kohale sai. Kõiki kirjeldusi saab lugeda siit.

Artsu kirjeldus: Väga silmapaistev ja heatasemeline pruunitäpiline isane, mulle meeldisid ta pea ja silmad. Hea tugev keha korrektse õlaasetusega, ehkki võiks sealt veidi kaalust maha võtta ja head taganurgad, sügav rindkere ja tugev niudeosa. Võitis oma koha (klassis) oma väga ühtlase ja vaba liikumisega.

Arts kolmas koht avaklassis Cruftsil
(foto Briti Dalmaatsia Koerte Klubi kodulehelt)

22.05.2010  Super uudised Ukrainast! Artuse tütar God's Grace From Sacred Garden "Grusha" osales üle hulga aja jälle näitusel. Ukraina Kennelliidu Kiievi osakonna Dnepri sektsiooni iga-aastasel mitteametlikul näitusel oli Grusha Tõu Parim, sai tiitli "Klubi Uhkus 2010" ja oli BIS-1!!! Mul on tohutult hea meel Grusha üle, kellel on väga palju potentsiaali ja kellest on saanud väga ilus koer. Puhkus näitustest, peale traumeerivat kogemust jõhkra kohtunikuga, on Grushale kasuks tulnud ja loodetavasti rõõmustab ta ka tulevikus meid heade tulemustega. Palju õnne kõigile Grusha sõpradele ja toetajatele!!! Kennel "From Sacred Garden" valiti aasta parimate kennelite hulka! Palju õnne kenneli omanikele ja Grusha kasvatajatele ja omanikele Alena Moskalenkole ja Irina Andrejevale!

Grusha (foto kenneli Utrennaya Rosa kodulehelt)

  15.-16.05.2010  Artuse tütar Gloria In Excelsis Deo "Luna" oli Odessas (Ukraina) toimunud 2xCACIB näitustel mõlemal päeval Tõu Parim ja Rühm III!!! Palju õnne Lunale, tema omanikule Svitlana Krezubile ning kasvatajatele Alena Moskalenkole ja Irina Andrejevale!!! Luna on nüüd ka Ukraina Tšempion!!! Mul on väga hea meel näha et paljud Artuse lapsed tema esimesest pesakonnast on nii edukad nii kodu- kui ka välismaal. Oleme teie üle väga uhked!!!

Luna ja tema omanik Svitlana Odessas
(foto kenneli Utrennaya Rosa kodulehelt)

13.05.2010  Artuse tütar Soomest Zabavan J'adore käis vaatamas ja õppimas match-showl Soomes. Kuigi ta ise osaleda veel ei saanud omandas J'adore seismise kunsti väga kiiresti!

Zabavan J'adore (foto kenneli Zabavan kodulehelt)

08.-09. 05.2010 Artuse tütar Gratia Plena From Sacred Garden "Pita" oli Lvivis, Ukrainas toimunud 2xCACIB näitustel esimesel päeval CACIB ja teisel päeval res-CACIB. Palju õnne kõigile!!!

Pita (foto kenneli Utrennaya Rosa kodulehelt)

24.04.2010 Rahvuslikul näitusel Tšernigovis, Ukrainas oli Artuse tütar Gratia Plena From Sacred Garden "Pita" CAC, TP, RÜP-2! Artuse poeg Guide To Estonia From Sacred Garden "Kevin" JCAC, TPJ! Kevin koos omaniku Veronikaga Juuniorhändlerites IV koht! Kevin sai Juunioride BIS võistlusel 7 parima koera sekka! Õnnitlused kõikidele!

Kevin (foto kenneli Utrennaya Rosa kodulehelt)

 22. 04. 2010 Artus on nüüd 5-aastane st oma parimates aastates! Kahjuks ei saa tema kohta öelda "parajalt paks mees oma parimates aastates" kuna paistab, et Artus hindab enim sportlikku väljanägemist aga küll see õllekõhuke ka tuleb :)

17. - 18. 04. 2010 Artuse lastel läks väga hästi Ukraina suurimatel 2xCACIB näitustel Kiievis, Ukrainas! Esimesel päeval oli Artuse tütar Pita (Gratia Plena From Sacred Garden) CAC, CACIB, TP, RÜP-1! Artuse teine tütar Luna (Gloria In Excelsis Deo From Sacred Garden) sai CAC ja Artuse poeg Kevin (Guide to Estonia From Sacred Garden) hindeks SP! Teisel päeval oli Artuse poeg Kevin CAC, CACIB, TP, RÜP-2! Pita sai CAC, res-CACIB (CACIB) ja on nüüd Ukraina Tšempion ja Luna sai hindeks SP! Õnnitlused kasvatajatele ja omanikele ja aitäh teile nii heade tulemuste eest!!!

28.03.2010 Artuse tütar Gloria In Excelsis Deo "Luna" oli Ukrainas, Nikolajevis toimunud rahvuslikul näitusel Tõu Parim Juunior ja Tõu Parim! Luna on nüüd Ukraina Juuniortšempion! Palju õnne! 

27. - 28. 03. 2010 Artuse tütar Gratia Plena From Sacred Garden "Pita" oli Moskvas toimunud 2 x Euraasia 2010 näitusel mõlemal päeval Tõu Parim Juunior! Üle paljude aastate osalesid Ukraina dalmaatsia koerad ühel selle maailmajao suurimal näitusel. Seda uhkem olen ma Pita saavutuse ja tulemuse üle sest Pita senine karjäär on näidanud, et ta suudab olla konkurentsis nii suurtel kui väikestel näitustel, nii kodumaal kui ka välismaa olulistel näitustel! Tublid! Õnnitlused!

13.03.2010 Artus osales maailma mainekaimal koertenäitusel Crufts Birminghamis, Inglismaal. Tulemus oli avaklassi kolmas koht.Iseseisva hobitiimina oleme uhked sellise tulemuse üle! Reisisime läbi Hollandi ja Inglismaa peaaegu et kõikide võimalike transpordivahenditega. Artus sai reisiga väga häasti hakkama ja oli hea meel näha, et isegi tema tavapärase tolatsemise kiuste selle vöga olulise näituse ringis, meeldis ta kohtunikule nii palju, et meile anti oluline III koht klassis. Neid välismaalt tulnud koeri on vast vähe kes kohe esimesel Cruftsil klassis kohale saavad. Seda enam, et klassis oli sama palju koeri kui Eestis tavaliselt tõus rahvusvahelistel näitustel :) Näitusel, kus on koos iga tõu kasvatajate koorekiht on seda imekspandavam, et üks tavaline omanik oma tavalise koeraga suudab jala esimese korraga selle elitaarsel sündmusel nö. ukse vahele saada. Olen selle reisiga enam kui rahul! Inglisekeelne reisijutt on juba valmis ja seda saab lugeda siit. Eestikeelne lugu ootab veel tõlkimist. Kannatust... :)

20.02.2010  Meil oli tore koosolemine teiste dalmaomanikega EDALK korraldatud pidulikul üritusel. Kahjuks takistas reedel alanud lumetorm suurel osal klubiliikmetel ja uutel dalmaomanikel kohale tulla kuid vähesed vaprad veetsid mõnusa pärastlõuna. Alguses kuulasime tunnustatud dermatoloogi dr. Svetlana Belova loengut dalmaatsia koerte naha- ja kõrvaprobleemidest ja hiljem kuulutati välja uuesti elluäratatud Aasta Dalmaatsia Koera ehk TOPDAL tulemused. Artus sai I koha, II koha sai Brandy (Alphadirato Future Brand) ja III koha ilus pruunitäpiline tüdruk Emma (Exlibris Canes I'm Femme Fatale), Emma oli ka Parim Juunior, Artuse tädi Amanda (Alderisland Amazing Amanda) oli Parim Veteran, Artuse vanaema Belita oli Parim Aretuskoer ja Artuse kennel Alderisland oli Parim Kasvataja. Meile on suur au saada see tiitel ja alustada uuesti TOPDAL konkursiga, mis loodetavasti kestab ka järgmistel aastatel! Suured tänud meie toetajatele ja teistele dalmaomanikele, mõnusale ringiäärsele seltskonnale, mida oleme alati nautinud ja eriti Artusele, kes talus kannatlikult kõiki neid reise ja näituseid koos minuga :) Pühendan selle tiitli Artuse lastele kellelt ootan tulevikus veel rohkem sarnaseid tiitleid ja karikaid ning kõigie neile kes esimest korda oma dalmaga näituseringi astuvad - te suudate seda!!! Konkursi tulemused on üleval ka EDALKi kodulehel.

19. 02. 2010  Head uudised tulevad alati korraga :) Ukrainas sündis Artuse kolmas pesakond. See on tema esimese pesakonna koopia - emaks on ilus mustatäpiline daam Bella Bianca utrennaya Rosa ja pesakond sündis kennelis From Sacred Garden (kasutab siiani kenneli Utrennaya Rosa veebilehte). Sündis täpselt sama arv kutsikaid mis esimene kord - 3 isast ja 5 emast. Kõik mustatäpilised. Palju õnne kasvatajatele Alena Moskalenkole ja Irina Andreyevale. Ma loodan, et need kutsikad kasvavad sama kenadeks ja edukateks kui nende vennad ja õed Ukrainas ja poolvennad ja -õed Soomes! 

Ahjusoojad fotod Ukrainast:

   

04. 01. 2010 Artuse teine pesakond sündis Soomes kennelis Zabavan! Pesakonna ema on ilus pruunitäpiline emane Zabavan Uleska. Sündis 2 isast ja 5 emast kutsikat, kõik pruunitäpilised. Palju õnne kasvataja Nina Lainele! Kutsikad kasvavad kiiresti ja neile on avatud ka oma blogi, kust saab lugeda uudiseid ja näha uusi fotosid. Kõik kutsid on kas broneeritud või juba oma uutes kodudes.

Artsu pesakond Soomes veebruaris 2010
Foto: Nina Laine

Uudised 2009

2008. aasta uudised

2007. aasta uudised

2006. aasta uudised